piątek, 3 kwietnia 2015

Niedopowiedzenia...RECENZJA "W cieniu" A.S.A HarrisonW cieniu, A.S.A Harrison, Znak, Kraków 2015,  ISBN 978-83-240-2657-9, s.349"wszystko zależy od historii które sobie opowiadamy"
Alfred Adler
...pytanie jeszcze czy te historie są prawdziwe?


Dotarła do mnie książka "W cieniu" A.S.A Harrison. Przed zabraniem się do czytania dowiedziałam się że autorka nie dożyła wydania swojej powieści. Był to jej debiut powieściowy.
Tym bardziej byłam ciekawa jak "wejdzie" mi ta książka...

Na okładce widnieje "milion sprzedanych egzemplarzy", "nagroda Guardiana  dla najlepszego thrillera"...

Historia przedstawia  życie  Jodi Brett i Todda Gilberta. Żyją w nieformalnym związku od 20 lat którego nazywają "małżeństwem". Są tak również postrzegani przez swoich znajomych.

Od pierwszych stron nie mogłam się opędzić od obrazów z filmu "Zeszłej nocy".
Obie pozycje książka i film mówi o subtelnym rozkładzie związku, o przekraczaniu cienkiej lini zaufania.


Jodi z książki "W cieniu" to zadbana 45 latka żyjąca na poziomie głównie dzięki swojemu partnerowi. Prowadzi praktykę psychologa.  Zajmująca się domem, gotująca, dopinająca na ostatni guzik wszystko ...prawie idealna żona.
Todd to przedsiębiorca. Zajmuję się głównie pracą i swoimi przyjemnościami.
Książka mówi o całym związku tej pary, są tu retrospekcje w formie wspomnień.
O początkach, pragnieniach, bliskości, otwartości...

Gdzieś po drodze następuje ciche przyzwolenie na  podwójne życie prowadzone przez Todda.

Jodi dopóki żyje swoim "wymyślonym" życiem, z mężem u boku, reprezentacyjnym domem, drogimi zakupami  nie kiwa nawet palcem by cokolwiek zmienić.
Funkcjonowanie w bańce mydlanej kończy się kiedy jej "prawie mąż od 20 lat" związuje się z o połowę od siebie młodszą Natashą i planuje ją porzucić i rodzinę jaką tworzą ...
Dopiero wtedy dla mnie zaczyna się prawdziwa akcja, postacie dostają rumieńców.
Do Jodi dociera jaką osobą była, kim jest i  czego chce...a nie chce utraty dotychczasowego stylu życia.


Todd w tym wszystkim zdaje mi się marionetką poruszaną swoim pożądaniem, chęcią posiadania kobiet. Do samego końca nie potrafi odciąć nici łączących go z Jodi,.

Akcja toczy się z dwóch perspektyw. Oczami Jodi i oczami Todda, więc mamy całe spektrum postaw, zachowań, odczuć i myśli.

Styl pisania Harrison z początku wydawał mi się toporny ale z biegiem czasu i z większą ilością przeczytanych stron  udało mi się do niego przyzwyczaić i dzięki temu w pewien sposób książka mnie wciągnęła.

http://image.ceneo.pl/data/products/18570940/f-zeszlej-nocy-last-night-dvd.jpg

Film zaczyna się w momencie kilkuletniego stażu małżeńskiego Joanny i Michaela.
To również para która prowadzi wygodne, mieszczańskie życie, bez dzieci i też których początki związku są również początkiem samodzielnego życia po studiach.

Te niedopowiedzenia które występują i tu i tu są furtką, otwarciem nieodpowiednich drzwi...której przejście gwarantuje nam że nigdy już nie będzie tak samo,
nie będzie odwrotu...

W filmie pokazane jest czym potrafi być zdrada dla mężczyzny i kobiety.
W tym wypadku akurat jest to zdrada emocjonalna a z drugiej fizyczna. Obie bolesne...

Książkę i film polecam. Na takie dni  kiedy jesteśmy zmęczeni zbyt szybko idącą akcją ale nie chcemy rezygnować z napięcia jakie niesie fabuła ;)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz